A leánykökörcsin (Pulsatilla grandis) a boglárkafélék (Ranunculaceae) családjába tartozó, selymesen gyapjas évelő növényfaj. Népies nevei: lókökörcsin, kikirics, kükörics, tikdöglesztő, alamuszvirág, kokasharang, varjúkikerics.

Március-áprilisban nyíló virágai kékesibolya színűek, élénksárga porzókkal. A felálló kehelyszerű virágot, mely borús időben gyakran bókol, alul sallangos murvalevelek veszik körbe, hat, 4–5 cm hosszú kékeslila csészelevél díszíti. A szár csak a virágzás vége felé nyúlik meg, ekkor jelenik meg rajta a 3 örvösen álló, gallérozó fellevél, 2–8 mm-es, behajlított, keskeny sallangokkal. A terméskék egymagvúak, tollasak. A kifejlett növény 10–40 cm-re nő meg. Sztyepperéteken, szikla- és pusztafüves lejtőkön, erdőspuszta-réteken fordul elő.

Felhasználása

Mérgező.

Népi gyógyászat

Teájával az asztmatikus görcsöket csillapították, fejfájás enyhítésére itták. Vesebetegségek, köszvény, csúz gyógyítására ritkán még ma is használják.

Homeopátia

Létezik homeopátiás szer a Pulsatilla grandisból, mely azonban ritka. A Pulsatilla pratensisből készült a Pulsatilla-ként ismert szer.

Források

  • Terra Alapítvány

Jegyzetek

  1. ↑ Tavaszi virágok
  2. ↑ Gyógynövények
  3. ↑ Pulsatilla grandis
  4. ↑ http://www.remedia.at/homeopatia/Pulsatilla.html?arzneinr=730

Leánykökörcsin  (<span>Pulsatilla vulgaris</span>)