Észak-amerikai nemesítésű, piramis alakú koronát nevelő platán-fajta. Ellenáll a gnomóniás betegségnek, hidegtűrése kiváló. Erőteljes növekedésű, hangsúlyos sudarat nevel. Ágrendszere sűrű, az ágakon kevés termést hoz. Dekoratívan leváló kérge már fiatal korában kialakul. Sorfának vagy szoliter növénynek egyaránt kitűnően alkalmas.

Viszonylag vastag vesszői világos olajbarnák. Karéjos levelei 15-20 cm hosszúak és többnyire ennél szélesebbek. A karéjok hegyes, háromszög alakú csúcsba futnak. A levél széle durván fűrészes, kihajtáskor színi oldalán gyérebben, fonákán dúsan molyhos szőrös, mely a kifejlett levélről hamar lekopik. Fejecskébe tömörülő szélporozta virágai váltivarú egylakiak, 5, 4 vagy 3-tagú, szabad virágtakarójuk sárgászöld, nagyon apró. Gömbölyű, 3-4 cm átmérőjű, egyesével, kettesével, vagy ritkán hármasával fejlődő terméságazataiban többnyire 7-3 aszmagból álló terméscsoportokat lehet elkülöníteni. Az érett termés télen a fán marad és csak tavasszal hullik szét repítőszőrös aszmagokra.

A juharlevelű platánt dísz- és útsorfaként régóta ültetik, az európai kertépítészet történetében külön korszakot neveztek el róla.

Juharlevelű platán (<span>Platanus x acerifolia</span> ''Morton Thornhill'')

Hol kapható?

Hasonló növények

Juharlevelű platán (Platanus x acerifolia ''Morton Circle'') Juharlevelű platán (Platanus x acerifolia ''Morton Circle'')
Észak-amerikai nemesítésű, piramis alakú koronát nevelő...

Gömbkoronájú platán (Platanus x acerifolia ''Alphen's Globe'') Gömbkoronájú platán (Platanus x acerifolia ''Alphen's Globe'')
Kis termetű (6-8 m magas), lapított...

Juharlevelű platán (Platanus x acerifolia ''Metzam'') Juharlevelű platán (Platanus x acerifolia ''Metzam'')
Észak-amerikai nemesítésű, gyors növekedésű, piramis alakú...

Összes 26 hasonló növény megtekintése »