A kecskerágó vagy csíkos kecskerágó (Euonymus europaeus) a kétszikűek (Magnoliopsida) osztályának a kecskerágó-virágúak (Celastrales) rendjéhez, ezen belül a kecskerágófélék (Celastraceae) családjához tartozó faj.
A kecskerágó csaknem egész Európában előfordul. Ősszel pirosló termésekkel megrakott bokrai igen mutatósak.
A kecskerágó lombhullató, jó sarjadzóképességű, 1-7 méter magas cserje vagy kis fa, széles, boltozatos koronával. Ágai sűrűn helyezkednek el egymás fölött, terpedten szétállnak, kérgük szürkés- vagy vörösbarna. A fiatal ágak zöldesbarnák, gyengén négyélűek vagy 2-4, barna paraléc fut rajtuk hosszanti irányban, és felületüket számos paraszemölcs borítja. A 3-10 centiméter hosszú és 2-3,5 centiméter széles levelek egyszerűek, hosszúkás lándzsásak vagy hosszúkás tojás alakúak, ékvállúak. Csúcsuk hegyes vagy tompa, szélük finoman csipkés, fűrészes, kopaszok, felül szürkészöldek, fonákjukon világosabbak.
A kecskerágó élőhelye nyirkos és száraz erdők, ligetek, cserjések, sövények, a síkságtól 1200 méter magasságig. A tápanyagban gazdag, meszes, jó vízellátású és mély rétegű vályogtalajokat kedveli.
Hasonló növények
Kúszó kecskerágó (Euonymus fortunei 'Emerald 'n Gold')
Kitűnő örökzöld törpe cserje. Fényes tarka...
|
|
Tömött szárnyas kecskerágó (Euonymus alatus 'Compactus')
Lombhullató, sötétzöld lombú alacsony cserje, kb....
|
|
Aranytarka nagylevelű kúszó kecskerágó (Euonymus fortunei 'Canadale Gold')
Euonymus fortunei ’Canadale Gold’ (Aranytarka nagylevelű...
|
|