A juhar vagy juharfa (Acer) korábban a juharfélék (Aceraceae), a legújabban elfogadott rendszerezés alapján a szappanfafélék (Sapindaceae) családjába sorolt növénynemzetség. A nemzetség tudományos neve (Acer) a latin nyelvből származik, jelentése „éles”, ami a levelek jellegzetes csúcsaira utal, és először a francia botanikus, Joseph Pitton de Tournefort használta a növényre 1700-ban.

Főleg a mérsékelt övben elterjedt kis fák vagy cserjék tartoznak ide, körülbelül 100 faj. A levelek tenyeresen karéjosak, vagy páratlanul szárnyaltak, a virágok redukáltak, gyakori a szélmegporzás. A porzók két körben helyezkednek el, számuk körönként öt, olykor csak négy. Termésük jellegzetes repítőkészülékkel ellátott ikerlependék. Faanyagának, főleg a hegyi juharénak (Acer pseudoplatanus), külön neve van: jávor.

Juhar (<span>Acer x freemanii</span>)

Hol kapható?

Hasonló növények

Háromerű juhar (Acer buergerianum) Háromerű juhar (Acer buergerianum)
Közepes termetű, lombhullató fa. Virágai fehérek....

Vöröslombú mezei juhar (Acer campestre 'Red Shine') Vöröslombú mezei juhar (Acer campestre 'Red Shine')
A mezei juhar kisebb termetű, lombhullató...

Ezüst juhar (Acer saccharinum) Ezüst juhar (Acer saccharinum)
Észak-Amerikából származik. 20-30 m magas terebélyes...

Összes 30 hasonló növény megtekintése »