A turkesztáni szil a szilfafélék (Ulmaceae) családjának szil (Ulmus) nemzetségébe tartozó növényfaj. Turkesztánban, Kelet-Szibériában, Mongóliában, a Tibetben (Xizang), Észak-Kínában, az indiai Észak-Kasmírban és Koreában őshonos. A turkesztáni szilt Ázsiában, Észak-Amerikában és kisebb mértékben Európában (főleg Dél-Európában) termesztik is.

Bonsai

A turkesztáni szil kiválóan alkalmas Bonsai fa-ként történő nevelésre. Levelei aprók, gyors növekedésű, a szilfa vészre kevésbé fogékony, mutatós fácska. Érdemes foglalkozni vele.

Csodasövény

Sövénynek nemesített változatát (Ulmus pumila celer) manapság „csodasövény” néven emlegetik, mivel képes két év alatt teljesen zárt, kerítésmagasságú tömör növényfalat képezni. Rendkívül igénytelen a talajra, tehát a homokos talajon éppen olyan jól fejlődik, mint a lazított agyagos, kötött talajtípusokon.

Jegyzetek

  1. ↑ Fu, L., Xin, Y. & Whittemore, A. (2002). Ulmaceae, in Wu, Z. & Raven, P. (eds) Flora of China, Vol. 5 (Ulmaceae through Basellaceae). Science Press, Beijing, and Missouri Botanical Garden Press, St. Louis, USA. [1]

Turkesztáni szil (<span>Ulmus pumila</span> 'Puszta')