Kis termetű (6-8 m magas), lapított gömb koronájú, magas törzsre oltott platán-fajta. Levelei nagy méretűek. Középerős növekedésű. Kiváló várostűrő, szűk utcákba, légvezetékek alá és sorfának is alkalmas.

 

Kérge jellegzetesen lekerekített körvonalú vékony lapokban válik le, zöldes-világossárga foltokat hagyva maga után. A foltok idővel megsötétednek.

Viszonylag vastag vesszői világos olajbarnák. Karéjos levelei 15-20 cm hosszúak és többnyire ennél szélesebbek. A karéjok hegyes, háromszög alakú csúcsba futnak. A levél széle durván fűrészes, kihajtáskor színi oldalán gyérebben, fonákán dúsan molyhos szőrös, mely a kifejlett levélről hamar lekopik. Fejecskébe tömörülő szélporozta virágai váltivarú egylakiak, 5, 4 vagy 3-tagú, szabad virágtakarójuk sárgászöld, nagyon apró. Gömbölyű, 3-4 cm átmérőjű, egyesével, kettesével, vagy ritkán hármasával fejlődő terméságazataiban többnyire 7-3 aszmagból álló terméscsoportokat lehet elkülöníteni. Az érett termés télen a fán marad és csak tavasszal hullik szét repítőszőrös aszmagokra.

 

A juharlevelű platánt dísz- és útsorfaként régóta ültetik, az európai kertépítészet történetében külön korszakot neveztek el róla.

Gömbkoronájú platán (<span>Platanus x acerifolia</span> ''Alphen's Globe'')

Hasonló növények

Juharlevelű platán (Platanus x acerifolia ''Liberty'') Juharlevelű platán (Platanus x acerifolia ''Liberty'')
A juharlevelű platán 'Liberty' nevű, a...

Juharlevelű platán (Platanus x acerifolia ''Morton Thornhill'') Juharlevelű platán (Platanus x acerifolia ''Morton Thornhill'')
Észak-amerikai nemesítésű, piramis alakú koronát nevelő...

Juharlevelű platán (Platanus x acerifolia ''Morton Circle'') Juharlevelű platán (Platanus x acerifolia ''Morton Circle'')
Észak-amerikai nemesítésű, piramis alakú koronát nevelő...

Összes 26 hasonló növény megtekintése »