Stair tanító az Angliai Aldermastonban találta magoncként, mára a világ legelterjedtebb körtefajtája lett. Augusztus közepétől, a hónap második-harmadik dekádjában szedik, érése előtt egy héttel, amikor már sárgulni kezd. Augusztus második fele és szeptember eleje a fogyasztás idénye.

Gyümölcse középnagy, 160-220 grammos, szabályos körte alakú, keskenyedő nyakkal, egyötöddel magasabb, mint amilyen széles. Gyümölcshéja éretten szép, élénk sárga, a napos oldalon enyhén pirosas színeződésű. Kocsánya középhosszú, gyakran hajlott, sekély mélyedésben helyezkedik el. Csészemélyedése is sekély. Húsa fehér, olvadó, bő levű, gyengén kövecses. Íze kellemes zamatú, édes, egészen sajátos illatú, kissé muskotályos jelleggel. Feldolgozás során szép világos marad a gyümölcshús színe.

Igen korán termőre fordul. Virágzása hosszúra nyúlik. Önmeddő. Jól termékenyül és jó virágport ad. Jól termékenyíti a Serres Olivér, Téli esperes, Bosc kobak, Clapp kedveltje, Hardy vajkörte. Tárolótól függően 1-3 hónapig is eltartható, jól szállítható. Bár nem ad nagy termést, évről évre rendszeresen terem. A nagyobb téli lehüléseket károsodás nélkűl elviseli.

Fája eleinte buja növésű, később mérsékelten növő, elég edzett. Koronája szabályos gúla alakú, közepesen sűrű. Levele középnagy, néha csónakos. Egészséges fajta. Mindenütt gazdaságosan termeszthető; úgy birsen, mint vadalanyon egyaránt díszlik.

Vilmos körte (<span>Pyrus communis</span> ''Williams'')

Hasonló növények

Piros Vilmos körte (Pyrus communis ''Red Williams'') Piros Vilmos körte (Pyrus communis ''Red Williams'')
A Vilmos körte rügymutánsa, fedőszíne teljes...

Avranchesi Jó Lujza körte (Pyrus communis ''Louise Bonne d'Avranches'') Avranchesi Jó Lujza körte (Pyrus communis ''Louise Bonne d'Avranches'')
Az Avranchesi (ejtsd: avransi) Jó Lujza...

Clapp kedveltje körte (Pyrus communis ''Clapp's Favorite Pear'') Clapp kedveltje körte (Pyrus communis ''Clapp's Favorite Pear'')
Thadeus Clapp Massachusetts államban (USA) állította...

Összes 44 hasonló növény megtekintése »