Az Avranchesi (ejtsd: avransi) Jó Lujza körte (Jó Lujza, Lujza körte) Franciaországból, Normandiából származik, Longueval valószínűleg faiskolai magvetésből szelektálta az 1780-as években, Avranches-ban. Később feleségéről nevezték el. Az egész világon elterjedt kora őszi körtefajta.

Gyümölcse középnagy, 45-65 mm átmérőjű, megnyúlt körte alakú. Színe szalmasárga, amit barnáspiros, vérpiros mosottság fed. A gyümölcs sűrűn pettyezett. Húsa fehér, olvadó, néha a magház körül kövecses. Íze kitűnő zamatú, középerős illatú.

Augusztus végétől szeptember végéig szedik, amikor foltosan sárgulni kezd; szeptemberben – októberben fogyasztható. Kellő időben szedve október végéig is eltartható. Igen jól szállítható.

Levele középnagy, megnyúlt, fűrészes. Vesszei sötétbarnák és határozott csúcsrüggyel záródnak. Koronája feltörekvő. Rendszeresen, bőven terem, és korán termőre fordul. Jó virágport ad; jól termékenyíti a Clapp kedveltje és az Esperen bergamottja.

Ellenálló fajta, a varasodás iránt viszont egy kissé érzékeny. Termőhely-igénye szerint hidegtűrő, de a szárazságot nehezen viseli el. Birsen és vadalanyon egyaránt jól fejlődik, intenzív faalakok kialakítására is alkalmas.

Bár kevésbé tetszetős színe és közepes gyümölcsnagysága miatt nem nagyon mutatós, az egész világon tartja évszázados vezető szerepét a kora őszi fajták között, jó íze és termőképessége folytán. Mind házikertekbe, mind árutermelésre ajánlható: szelektált változataival e fajta állandóan javítható.

(fénykép: http://images.doctissimo.fr/1/culture/poires/photo/hd/4424027442/197850644ce/poires-louise-bonne-avranches-big.jpg)

Avranchesi Jó Lujza körte (<span>Pyrus communis</span> ''Louise Bonne d'Avranches'')

Hasonló növények

'Favrené asszony' körte (Pyrus communis ''Madame Favre'') 'Favrené asszony' körte (Pyrus communis ''Madame Favre'')
Franciaországból származó, 1861-ben nemesített fajta. Fiatalon...

Concorde körte (Pyrus communis ''Concorde'') Concorde körte (Pyrus communis ''Concorde'')
Az angliai East Malling-ban, 1968-ban a...

Dr. Guyot Gyula körte (Pyrus communis ''Doctor Jules Guyot'') Dr. Guyot Gyula körte (Pyrus communis ''Doctor Jules Guyot'')
Nagy vagy igen nagy méretű, megnyúlt...

Összes 44 hasonló növény megtekintése »