A Pirosló hunyor (Helleborus purpurascens) a kétszikűek (Magnoliopsida) osztályának a boglárkák (Ranunculales) rendjéhez, ezen belül a boglárkafélék (Ranunculaceae) családjához tartozó faj. Gyógynövény, de erősen mérgező, ezért ma már csak az állatgyógyászatban használják.

Rövid, pikkelyes gyöktörzse van, erről bojtosan ágaznak le vékony gyökerek. Levelei hosszú nyelűek, tenyeresen szeldeltek, a levélszeletek lándzsásak, szélük fűrészes. A virágtengely tavasszal fejlődik, rajta végálló, nagy virággal. A virágtakarót 5 csészelevél alkotja, ezek külső felülete zöldes-lilás. A szirmok mézfejtőkké alakultak át. Virága sokporzós, a termőtájat 3-6, alján összenőtt termőlevél alkotja. A három hosszanti hasjtékkal nyíló tüszőtermés több apró, gömbölyű magot tartalmaz.

Pirosló hunyor (<span>Helleborus purpurescens</span>)

Hasonló növények

Keleti hunyor (Helleborus orientalis) Keleti hunyor (Helleborus orientalis)
Melegebb éghajlaton örökzöld levelű évelő növény.Virágai...

Fekete hunyor (Helleborus niger) Fekete hunyor (Helleborus niger)
A nyugat-európai országokban ritkán fordul elő,...