Virágaik sugaras szimmetriájúak, a levélállás szórt vagy örvös. A porzók rövidebbek a színes, sziromszerű lepelleveleknél. A boglárkafélék sok nemzetségére jellemző szirom-, vagy porzószerű mézfejtők ebben a nemzetségben hiányoznak. A virág alatt, attól kissé távol gallérszerű murvalevelek vannak, gyakran ennyi a növény összes levele.

A nemzetség legtöbb fajánál a virágzó példányoknak nincsenek tőleveleik. Az erdei szellőrózsa kivétel, tenyeresen szeldelt, hosszú nyelű tőleveleinek szeletei is karéjosak, osztottak. A szárlevelek (gallérozó murvalevelek) a szár alsó harmadában erednek. A virág a szőrös szár csúcsán fejlődik. A növény 20–40 cm magas, gyöktörzse függőleges. A lepellevelek színe fehér, 2–3 cm hosszúak, a portok sárga. Fogyatkozó erdős-sztyepp faj, a Tiszántúlról szinte teljesen hiányzik. Áprilisban és májusban virágzik.


Szellőrózsa (<span>Anemone sp.</span>)