A kínai boróka (Juniperus chinensis) a ciprusfélék családjába tartozó örökzöld növényfaj.

5–10 m magas (eredeti termőhelyén a 20 m-t is elérő), többnyire gúla alakú fa — a mi éghajlatunkon többnyire nagyobbacska bokor marad. Törzse elágazó, kérge barna, rostos bordákra tagolt, repedezett. Ágvégei bókolva lehajlanak. Fiatal hajtásai fölfelé ívelnek vagy lecsüngenek.

Hajtásain váltakozva nőnek a 1,5 cm-es pikkelylevelek és az 1 cm-es, igen szúrós tűlevelek. A sárgászöld tűleveleken fehér, viaszos sáv fut végig, ami a növény lombozatát mutatós szürkéskékké–kékeszölddé teszi. Robusztus, tompa csúcsú pikkelylevelei középen kissé befűzöttek, gyantamirigyesek de nem gyantásak.

Tobozbogyója gömbölyű vagy hengeres – fiatalon fehér, az érett bogyó lila.

Szinte bármilyen talajon megél, de napos helyen és tápdús talajon dúsabban nő. Teljesen télálló. A párás klímát kedveli, az átültetést rosszul tűri.

Változatai:
  • J. chinensis var. aurea
  • J. chinensis „Expanza variegata”
  • J. chinensis „Hetzii” – 1,5–2 m magasra és 3–5 m szélesre nő; levelei élénkzöldek. A szárazságot viszonylag jól tűri.
  • J. chinensis cv. kaizuca – Európába Japánból hozták be az 1920-as években. 5–8 m magas, széles kúp alakú. Pikkelylevelei sötétzöldek. A meleget és a szárazságot is jól tűri.
  • J. chinensis „Kuriwao Gold” – Új-Zélandon nemesített változat. Ágai rézsútosan felállók, fiatal lombja aranysárga, később sárgászöld. Eleinte széles, szabálytalan kúp alakú, később felfelé törő. Mintegy 2 méter magasra nő, igénytelen.
  • J. chinensis „Rakéta” – közepes tempóban 6–10 m magasra növő, oszlopos. Termése fehér, szeptembertől februárig a növényen marad.
  • J. chinensis var. pfitzeriana – Jóval gyorsabban növő, elfekvő változat, aminek ágai vízszintesen állnak; a hajtások végei kissé oldalt bókolnak. Pikkelylevelei üde zöld színűek, a pfitzeriana aurea alváltozaté aranysárgák, a pfitzeriana glauca alváltozaté kékes árnalatúak. A szárazságot viszonylag jól tűri.
  • J. chinensis var. tsukusiensis Masam. – Közép-Tajvanon és Dél-Japánban honos; állítólag Kína egyes részein is. Nagyon ritka.
  • J. chinensis stricta – alacsony; legfeljebb 2 m magasra nő.

Kertekben dísznövénynek, bonszaiként ültetik.

Kínai boróka (<span>Juniperus chinensis</span>)

Hasonló növények

Közönséges boróka (Juniperus communis) Közönséges boróka (Juniperus communis)
A közönséges boróka (Juniperus communis) a...

Sárga terülőboróka (Juniperus x media 'Pfitzeriana Aurea') Sárga terülőboróka (Juniperus x media 'Pfitzeriana Aurea')
A talaj felett szélesen elterülő fajta....

Szagos boróka (Juniperus sabina) Szagos boróka (Juniperus sabina)
A szagos boróka (nehézszagú boróka, Juniperus...

Összes 13 hasonló növény megtekintése »