A hárs vagy hársfa (Tilia) nemzetség a mályvafélék családján belül a Tilioideae alcsaládba tartozik.

Magháza virágzáskor még ötrekeszű, de az elsőként megtermékenyült magkezdemény gátolja a többi magkezdemény kifejlődését, és a magház teljes üregét kitöltve fejlődik maggá, ezért az érett hárstermés egymagvú makk.

Fajai

A nemzetség három faja található meg a Kárpát-medencében:

 • Az ezüsthárssal (Tilia argentea) főképp a városokban találkozunk.
 • A kislevelű hárs (Tilia cordata) szolgáltatja a legjobb teaalapanyagot.
 • A nagylevelű hárs (Tilia platyphyllos) erdeinkben a hűvösebb északi oldalakon, szurdokvölgyekben nő.
 • A nagylevelű és a kislevelű hárs természetes hibridjét európai hárs (Tilia × europaea) néven már Linné leírta. Ez mindkét szülőjénél magasabbra nőhet, egyéb tulajdonságai a két faj között állnak (a levélfonák érzugaiban fehéres-drapp szőrcsomók fejlődnek, termései kissé bordásak).

Az európai hárs kertészeti változatai

 • Tilia europea 'Euchlora' (császárhárs),
 • Tilia europea 'Pallida'

Gyógyhatása

A kis- és nagylevelű hársfa virágait a teljes virágzáskor gyűjtik, árnyékos helyen szárítják. Forrázata gyógyhatású, de élvezeti teaként is kedvelt. Felhasználják még gyógyhatású fürdővizekhez, vagy bőrápoló szerként. Hatóanyagait és felhasználását részletesen a kislevelű hárs leírásánál ismertetjük

Egyes vidékeken hársfabort is készítenek belőle.

Felhasználása

Világos, idővel kissé sötétedő színe, jellegtelen textúrája van, a geszt és a szíjács nem különül el egymástól. Puha, könnyű faanyag, gyorsan szárad.

A hársak adják minden fafaj közül talán a legkönnyebben, legjobban faragható faanyagot, ez a faszobrászat legkedveltebb anyaga. Minden forgácsoló és forgácsmentes eljárással könnyen megmunkálható, gőzöléssel jól hajlítható, gyönyörűen csiszolható.

Fafaragáshoz, esztergáláshoz, fametszethez, bútorgyártáshoz, furnérkészítéshez, rétegelt lemeznek, facipő készítésére, cellulózgyártásra, rajzszén készítésére használják.

Érdekesség

 • Szőkedencs temetőjében a 7-es út mellett áll egy közel 700 éves ezüsthárs.
 • A Felvidéken a bajmóci várkastély közelében áll egy több mint 700 éves fa, melyet Mátyás király hársfájának neveznek.

Lásd még

 • Gyógynövények
 • Gyógytea
 • Gyógyító fürdő

Források

 • Nyugat-Magyarországi Egyetem
 • www.terra.hu: Nagylevelű hárs
 • Lombos fák

Hárs (<span>Tilia flavescens</span> 'Glenleven')