A kökény (Prunus spinosa) Európában és hazánkban is gyakori gyógynövény. Ez a tüskés (tulajdonképpen tövises) cserje a szilva egyik rokona.

Elnevezései

 • A kökény latin neve: (Prunus spinosa),
 • a kökényszilva latin neve: (Prunus insititia),
 • magyar népies nevei: kökény, boronafa, koronafa, ekegúzs, kininfa, kökönye, tövisfa, zabszilva

Jellemzése

Hegyoldalak, erdőszélek, cserjések, napfényes erdők növénye. Az 1–4 m magasra is megnövő cserje sötétszürke ágai hegyes tövisekben végződnek. Növekedése szabálytalan. Lassú növekedésú, hosszú életű.A rövid hajtások tövisben végződnek. Gyökerei messzire kúsznak, gyökérsarj telepeket képez. Kérge sötétszürke, később repedezik. 2 virágrügy fog közre egy hajtásrügyet. Kisméretű levelei elliptikusak, lándzsásak, fonákjuk rendszerint molyhos. Virágzata apró, fehér, ötszirmú és a lombfakadás előtt nyílik. Bimbójából (kökényvirág), flores acaciae nostratis vértisztító, fogyást elősegítő teát főznek. (Érdekes népi megfigyelés: A kökény virágzásakor hűvös, szeles, viharos az időjárás.)

Termése apró, kékesfekete, hamvas, csonthéjas vadgyümölcs. Szeptemberben érik. Éretlen termésének húsa erősen fanyar ízű. Akkor érdemes gyűjteni a gyümölcsöt, amikor a dér már megcsípte, ekkorra megpuhul, fanyarságából veszít, és enyhén édes íze lesz.

Kökényszilva

Gyümölcsének felhasználása

 • Virágbimbójából vértisztító, fogyást elősegítő teát főznek.
 • Almával mártás készíthető belőle, amit húsokhoz és vadhúsokhoz ízesítőként egyaránt felhasználhatunk.
 • Mézzel, gyógyító hatású dzsem, vagy zselé készítésére használhatjuk.
 • Gyümölcsbor készítésére is alkalmas. (Híres a spanyolországi Navarra környékén előállított Patxaran).
 • Likőrt is készítenek belőle, de fogyasztják cukrozott gyümölcsként, aszalva, vagy gin hozzáadásával 1-2 hónapig érlelve.
 • A virágzata teaként hashajtó, terméséből készült lekvár viszont hasfogó.

Lásd még

 • Kökény (keresztnév)
 • Kökény (település)
 • Gyümölcsbor
 • Kökényvirág tea

Külső hivatkozások

 • http://www.terra.hu/haznov/htm/Prunus.spinosa.html


Kökény (<span>Prunus spinosa</span>)