A leánykökörcsin (Pulsatilla grandis) a boglárkafélék (Ranunculaceae) családjába tartozó, selymesen gyapjas évelő növényfaj. Népies nevei: lókökörcsin, kikirics, kükörics, tikdöglesztő, alamuszvirág, kokasharang, varjúkikerics.
Március-áprilisban nyíló virágai kékesibolya színűek, élénksárga porzókkal. A felálló kehelyszerű virágot, mely borús időben gyakran bókol, alul sallangos murvalevelek veszik körbe, hat, 4–5 cm hosszú kékeslila csészelevél díszíti. A szár csak a virágzás vége felé nyúlik meg, ekkor jelenik meg rajta a 3 örvösen álló, gallérozó fellevél, 2–8 mm-es, behajlított, keskeny sallangokkal. A terméskék egymagvúak, tollasak. A kifejlett növény 10–40 cm-re nő meg. Sztyepperéteken, szikla- és pusztafüves lejtőkön, erdőspuszta-réteken fordul elő.
Felhasználása
Védett növények felhasználása engedélyhez kötött!
Mérgező.
Népi gyógyászat
Teájával az asztmatikus görcsöket csillapították, fejfájás enyhítésére itták. Vesebetegségek, köszvény, csúz gyógyítására ritkán még ma is használják.
Homeopátia
Létezik homeopátiás szer a Pulsatilla grandisból, mely azonban ritka. A Pulsatilla pratensisből készült a Pulsatilla-ként ismert szer.
Források
- Terra Alapítvány
Jegyzetek
- ↑ Tavaszi virágok
- ↑ Gyógynövények
- ↑ Pulsatilla grandis
- ↑ http://www.remedia.at/homeopatia/Pulsatilla.html?arzneinr=730