A gránátalma, más néven grenadine egy növényfajta, amely a mirtuszvirágúak rendjébe tartozik. Előfordulása Nyugat- és Közép-Ázsia, illetve a Földközi-tenger térségén jellemző.
A gránátalma szó eredete a latin mag granae, illetve annak a többesszámából, a granatus szóból ered.
Elterjedése, élőhelye
A gránátalma őshazája Dél-, Nyugat- és Közép-Ázsia (Örményország, Azerbajdzsán, Grúzia, Tádzsikisztán, Türkmenisztán, Üzbegisztán, Irán), de mára már Európa földközi-tengeri területein és Dél-Amerika melegebb vidékein is elterjedt.
A Földközi-tengernél és Közel-Keleten, például Iránban, Egyiptomban, Palesztinában, Izraelben, de Spanyolországban, Marokkóban, Tunéziában a gránátalma évszázadok óta kedvelt gyümölcs. A Távol-Keleten is kezd elterjedni. Indiában fűszerként használják, Indonéziában delima-ként ismert.
A gránátalma Közép-Európában is termeszthető, az enyhe tél miatt. Budapesten, az Iparművészeti Múzeum előkertjében található egy gránátalmafa, amely évente egyszer virágzik.
A spanyol gyarmatosítás során a gránátalma eljutott a Karib-térségbe, Latin-Amerikába.
Megjelenése
A gránátalma nagyobb cserje, esetleg kisebb fa termetű, mely maximum az 5 m magasságot és a 3 m szélességet éri el. Akár néhány száz évig is élhet.
A kéreg színe a vörösesbarnától a szürkéig terjedhet. A fiatal ágak gyakran négyágúak. A levelek szára 2 és 10 mm közötti méretű.
Virága
Tavasszal és nyáron virágzik. A virág színe a világossárgától a narancsos vörösig terjed.
A gyümölcs
A kezdetben zöld, később narancssárga színű gyümölcs kinézetében egy bogyóhoz hasonlít. A gyümölcs átmérője kb. 10 cm.
A gránátalma nagy mennyiségű flavonoidot (mint például antociánt és quercetin) tartalmaz. Káliumban, C-vitaminban és kálciumban gazdag.
A gránátalma fajtáit a gyümölcs színe alapján az alábbi csoportokra osztjuk:
- fehér
- sárgászöld
- sötétpiros
- feketés ibolya
A legelterjedtebb a sötétpiros és a sárgászöld.
Termesztése és betakarítása
A gránátalma dugványozással, gyökeres tősarjak felhasználásával és magvetéssel egyaránt könnyen szaporítható. A legsikeresebb és leggyorsabb szaporítási módszer a gyökeres tősarjak felhasználása.
Felhasználása
A gyümölcsöket szeptember és december között szedik le. A gránátalma héja és a gyümölcslé évszázadok óta szőnyegek színezőanyaga. A gyümölcs főzése során fekete színű tintát kapunk. A gyümölcs héja Indiában sárga és fekete színű fonal színezőanyaga.
A gránátalmából a Karib-szigeteken szirupot készítenek és több különböző koktél alapanyagaként használják az érdekes íze és a színe miatt.
A gránátalma, de a kifacsart gránátalma leve is világszerte, de különösen a Földközi-tenger vidékén, a Közel-Keleten, az Amerikai Egyesült Államokban, Dél-Európában és néhány éve Közép- és Észak-Európában is elterjedt élelmiszer.
A gyümölcshús és a gyümölcslé is használatos vad- és szárnyasételek, de gyümölcssaláták készítése során is. Gyümölcsfagylaltok, likőrök, lekvárok és sűrítmények is, de bor és ecet is készíthető belőle.
Gyógyhatása
Több mint 250 tudományos kísérlet bizonyítja a gránátalma pozitív hatását a szív- és keringési rendellenességekkel, valamint a rák és a gyulladásos megbetegedésekkel szemben. Eddig azonban csupán állatkísérletek során bizonyította jótékony hatását, az emberre való hatása egyelőre nyitott kérdés és további kísérletekkel bizonyítandó.
A gránátalma a vallásban
A gránátalma a szír Atargatis istennő szimbóluma.
Említése a Bibliában
A gyümölcs neve többször említésre kerül az Ótestamentumban.
- Salamon: Énekek éneke
„ |
Elvinnélek, bevinnélek anyámnak házába, te oktatgatnál engem, én meg borral itatnálak, fűszeressel, gránátalma borral. |
” |
Említése a Koránban
Görög mitológia
Források
- Venich István, V. Nagy Enikő: Nálunk is megterem (Mezőgazdasági Kiadó, 1983.) ISBN 963 232 411 0
- A német Wikipédia Granatapfel című cikke
Külső hivatkozások
- Gránátalma - az antioxidáns bomba
- Aphrodité gyümölcse
- A Terebess gyümölcskalauz a gránátalmáról
|