Bejelentkezés

Kerti tűzrakóhely

PDF Nyomtatás E-mail
2023. március 02. csütörtök, 09:37

A tűz minden formájában a belső melegség szimbóluma is. A láng vonzza a tekintetet, legyen szó egy pislákoló mécsesről, nagyméretű gyertyáról, vagy ház udvarán épített tűzrakó helyről. Lelassít, megnyugtat és felmelegít, de emellett lehetőséget ad a főzésre, sütésre is. A kerti tűzrakásnak van néhány alapszabálya, amiket érdemes figyelembe venni, hogy a sütögetés ne csak meghitt és kellemes, de biztonságos is legyen.

Egy jól megépített és ízléses tűzrakóhely az udvar központi helye lehet. Érdemes azon is elgondolkodni, hogy nem csupán a környékének leburkolására, de magának a tűzrakóhelynek a kialakítására is térkövet használunk fel.

Kerti tűzrakó

Első a biztonság!


A legnyilvánvalóbb szabály, hogy szélben soha nem rakunk tüzet, függetlenül attól, hogy a tűzrakóhely milyen magas fallal rendelkezik, vagy milyen távolságra van az épülettől, növényektől. Ha meg lehet fogalmazni általános ajánlást, akkor az a következő lenne:

- a legkisebb tűzteret is legalább 3-4 méterre kell elhelyezni bármelyik építménytől, legyen az lakóház, melléképület, kerítés vagy kerti fészer,
- a tűz körüli levegő könnyen hősokkot okoz fáknak és cserjéknek, ezért azoktól a lehető legtávolabb kell elhelyezni,
- a tüzet és a parazsat soha ne hagyjuk felügyelet nélkül, és legyen a közelben oltásra alkalmas eszköz (lapát, homok, esetleg porral oltó) és víz.

Kerti tűzrakóhely

Ötletek az állandó tűzrakó elkészítéséhez


Az építőipari termékek piacán bőségesen áll rendelkezésünkre olyan építőanyag, amellyel viszonylag gyorsan és egyszerűen elkészíthetjük a saját tűzrakónkat. Lehetőségek széles skálája áll rendelkezésre alapanyagok tekintetében, amennyiben nem egy kész acél tűzrakót vásárolnánk, hanem magunknak szeretnénk megépíteni.

A terv megvalósításához elsőként tűzzük ki a jövőbeli tábortűz helyét, majd legegyszerűbben zsákos betonból építsünk egy alapot. Amennyiben természetes kövekben gondolkodunk, legyen az nagyméretű görgetegkő, vagy hasított/vágott terméskő a legalkalmasabb típus a bazalt, az andezit vagy a gránit. Ha azt szeretnénk, hogy az udvar többi burkolatával megtartsuk az összhangot, használhatunk akár térkövet, klinkertéglát is. Hagyományosan a tűzrakó falának belső oldala tűzálló téglából, samottból készül, és a külseje lehet a kiválasztott anyag. Ezt a módszert különösen akkor érdemes használni, amennyiben közvetlen kapcsolatban áll a tűzrakóhely és a térkövezett terasz.

A hagyományos forma a kör alakú elrendezés, de a kellő kreativitással könnyedén alakítható ki a modern stílust lekövető négyzet, vagy téglalap is.

Kerti tűzrakóhely

Épített pad és asztal a tűz körül


Különleges látványt nyújthat, ha nem csupán a tűzrakó helyet építjük meg a fenti módon az ismertetett anyagokból, hanem a tűztér köré félkör alakban padot vagy akár asztalt is készítünk. Szintén betonalapra építsük meg az ülőalkalmatosságot, az ülőfelülete lehet elsimított beton, amelyre párnákat tehetünk vagy a kerti padokhoz hasonlóan fadeszkákat, az asztal pedig segítségünkre lehet még a legegyszerűbb szalonnasütésnél is.

Kerti tűzrakóhely

Tehát építhetünk a kertben tűzrakó helyet, de bármilyen megoldást is választunk, a biztonsági szabályok betartása legyen az első, és a tűzgyújtást minden esetben gondos oltással fejezzük be. A tűzgyújtással kapcsolatos pontos szabályokat az Országos Tűzvédelmi Szabályzat és a helyi önkormányzati rendeletek szabályozzák.

 

Kertészeti szaknévsor

KERESS növényt

FACEBOOK