További nevei: Kármán körte, Szt. Lőrinc körte, Torzsátlan körte, Budai körte; a Felvidéken egy ideig Császárkörtének is hívták, de ez az elnevezés ma már egy másik körtefajtát jelöl. Egyik legértékesebb nyári körtefajtánk. Bereczki Máté olasz fajtának tartotta, Rapaics Rajmund kisázsiai alapanyagból Magyarországon létrejött fajtakörnek vélte; eredete így vélhetően Kis-Ázsiába nyúlik vissza, mivel korai magyar elnevezése a kármán körte volt, amely egy kis-ázsiai török népre, és városra utal.

Gyümölcse középnagy, széles körte alakú, derekán a legszélesebb, szára felé szűkülő. Színe zöldes citromsárga, majd szalmasárga, narancsszín mosottsággal. Kocsánya jellegzetesen hosszú. Húsa sárgásfehér, puha, néha kásás. Íze igen édes, jó zamatú, néha fanyar, illatos.

Levele szélesen tojásdad, majdnem kerek, hosszú nyelű. Vesszei görbülők, sötétbarnák. Koronája terebélyes, magas, ernyős, jellemzően szabálytalan, kusza, lecsüngő és sűrű. 

Termőhelytől függően augusztus második hetétől szeptember első hetéig érik. Legzamatosabb akkor, ha már sárga. Azonnal fogyasztható idénygyümölcs. Csak néhány napig tartható el. Jól szállítható.

Bőven, de szakaszosan terem, korán fordul termőre. Nagyon korán virágzik, más termesztett fajtáinkat néhány nappal megelőzi e tekintetben. Elég jól termékenyül, részben öntermékenyülő.

Gyümölcse varasodásra hajlamos. Termőhely iránt igénytelen, mindenütt megterem, a talajban nem válogat, de elegendő nedvességre van szüksége. Leginkább vadalanyra való, közepes törzsre, de birsen is jól fejlődik. Gondos koronaalakítást kíván.

Hosszúra nyúló érési ideje a házikertekben különösen előnyös, míg az árutermelésben hátrányos. Jellegzetes magyar gyümölcsfajta, mely szerepét megtartja a köztermesztésben, de inkább az extenzív árutermelésben és a házikertekben lesz jelentősége.

(kép: http://www.civilgenebank.net/user/imagestore/genebankhu_431.jpg)

További információk a felhasználásáról: http://www.torzsasztal.com/gyumolcsok/korte.html

Nyári Kálmán körte (<span>Pyrus communis</span> ''Nyári Kálmán'')

Hasonló növények

'Favrené asszony' körte (Pyrus communis ''Madame Favre'') 'Favrené asszony' körte (Pyrus communis ''Madame Favre'')
Franciaországból származó, 1861-ben nemesített fajta. Fiatalon...

Avranchesi Jó Lujza körte (Pyrus communis ''Louise Bonne d'Avranches'') Avranchesi Jó Lujza körte (Pyrus communis ''Louise Bonne d'Avranches'')
Az Avranchesi (ejtsd: avransi) Jó Lujza...

Hardy vajkörte (Pyrus communis ''Beurre Hardy'') Hardy vajkörte (Pyrus communis ''Beurre Hardy'')
Középnagy, ritkán nagy (145-200g), kúpos, tojásdad...

Összes 44 hasonló növény megtekintése »