Kedvező feltételek mellett a jegenyefenyők akár 60 méter magasra is megnőnek. Törzsük átmérője elérheti az egy métert, életkoruk az ötszáz évet. A törzse pirosas-barna, kérgük sekélyen barázdált. Ágaik sűrű örvökben nőnek, koronájuk kúp alakú. Az alsó ágak közvetlenül a föld felett nőnek ki, és a talajjal érintkezve legyökereznek.
Gyökerei többé-kevésbé vízszintesek; sekélyen terülnek szét, ezért a jegenyefenyő vékony talajréteggel takart, sziklás felszíneken is megél. A talaj felszínén is kúszó gyökerek zárt erdőben sűrű szövedéket alkotnak.
A jegenyefenyőket egytűs fenyőknek is nevezik, mert négyszögletű, ritkán oldalvást lapított tűik egyesével, fésűsen sorakoznak a hajtásokon. A szúrós tűlevelek kb. 3 cm hosszúak, felül sötétzöldek, az alsó oldalukon két fehér sávval, amiken gázcserenyílások és viaszpöttyök sorakoznak. A levélalap korongszerűen kiszélesedik, és ezért a száraz levelek nem hullanak le. Illóolajaik nem szabadulnak fel; a levelek illatát csak akkor érezhetjük, ha megdörzsöljük őket.
Porzós virágzata az előző évi törpehajtásokon nő a tűk hónaljában – egy-egy hajtáson 2–6 barka. A zöldes-barnásból kárminvörösre érő, erősen gyantás tobozok a hajtások csúcsain nőnek; a hengeres tobozok a korona felső részén függőlegesen állnak, mint a gyertyák. A toboz pikkelyei spirálisan rendeződnek el. A jegenyefenyő tobozai – a cédrusokhoz hasonlóan, a többi fenyővel ellentétben – még a fán széthullanak.
Hasonló növények
Görög jegenyefenyő (Abies cephalonica)
Középtermetű fenyő: mintegy 15–30 m magasra nő....
|
|
Andalúziai jegenyefenyő (Abies pinsapo 'Glauca')
Gyakran többtörzsű vagy több vezérágú, szabálytalanul...
|
|
Oszlopos jegenyefenyő (Abies alba 'Pyramidalis')
Eredeti termőhelyein 50-60 méter magasra nő;...
|
|