A juhar vagy juharfa (Acer) korábban a juharfélék (Aceraceae), a legújabban elfogadott rendszerezés alapján a szappanfafélék (Sapindaceae) családjába sorolt növénynemzetség. A nemzetség tudományos neve (Acer) a latin nyelvből származik, jelentése „éles”, ami a levelek jellegzetes csúcsaira utal, és először a francia botanikus, Joseph Pitton de Tournefort használta a növényre 1700-ban.

Főleg a mérsékelt övben elterjedt kis fák vagy cserjék tartoznak ide, körülbelül 100 faj. A levelek tenyeresen karéjosak, vagy páratlanul szárnyaltak, a virágok redukáltak, gyakori a szélmegporzás. A porzók két körben helyezkednek el, számuk körönként öt, olykor csak négy. Termésük jellegzetes repítőkészülékkel ellátott ikerlependék. Faanyagának, főleg a hegyi juharénak (Acer pseudoplatanus), külön neve van: jávor.

Juhar (<span>Acer x freemanii</span>)

Hasonló növények

Háromerű juhar (Acer buergerianum) Háromerű juhar (Acer buergerianum)
Közepes termetű, lombhullató fa. Virágai fehérek....

Vöröslombú mezei juhar (Acer campestre 'Red Shine') Vöröslombú mezei juhar (Acer campestre 'Red Shine')
A mezei juhar kisebb termetű, lombhullató...

Ezüst juhar (Acer saccharinum) Ezüst juhar (Acer saccharinum)
Észak-Amerikából származik. 20-30 m magas terebélyes...

Összes 30 hasonló növény megtekintése »