A kövirózsa a varjúhájfélék (Crassulaceae) kövirózsaformák (Sempervivoideae) alcsaládjának két nemzetsége. Alakjuk hasonlósága miatt időnként „kövirózsának” nevezik még az Aeonium, a Tacitus és az Echeveria nemzetség tagjait, sőt, más tőrózsás növényeket is, de szűkebb értelemben csak a télálló Sempervivum és Jovibarba nemzetség tagjait tekintjük kövirózsának (a Jovibarbát korábban a Sempervivum alnemzetségeként kezelték). Magyarországon két fajuk honos.

Elterjedése, élőhelye

Főleg Európában gyakori; jellegzetes levélrózsái többnyire a hegyvidékek sziklás, napos lejtőin tűnnek fel. A karsztsziklagyep egyik jellegzetes növénye.

Megjelenése, felépítése

Pozsgás (levélszukkulens) évelő, sok sarjat nevelő, talajtakaró vagy párnás. Tőrózsában növő levelei változatos méretűek; csúcsuk a fajtól függően tompa vagy hegyes; a színük zöld, kékes vagy pirosas.

Kétivarú, aktinomorf virágai vastag, pozsgás levelekkel vagy pikkelylevelekkel borított száron a kifejlett tőlevélrózsák közepéből emelkednek ki, és annak csúcsán, bogernyővirágzatban nyílnak a nyári hónapokban. Színük fajonként más és más: többnyire fehér, sárga, rózsaszínű, piros, számtalan árnyalattal. Az elvirágzott tőrózsák elpusztulnak, de az addigra legyökerezett sarjak tovább élnek és áttelelnek. Erre utal a Sempervivum nemzetség – és vele az alcsalád – neve is (semper = mindig, állandóan; vivum = élő, eleven).

Életmódja, termesztése

Szélsőségesen szárazságtűrő, igénytelen növény. A sok napsütést meghálálja: minél több a fény, annál jobban fejlődik. Csak a pangó vizet nem tűri: olyan helyekről, ahol a víznek nincs lefolyása, könnyen kirothad. A legalkalmasabb számára a kevés humuszt tartalmazó, laza, jó vízáteresztő talaj.

Felhasználása

A sziklakertek elmaradhatatlan növényeiként számos fajt dísznövényként termesztenek. Sok kertészeti változat kapható különböző fantázianeveken. A szárazon hagyott támfalak réseibe is ültethetünk kövirózsákat. Néhány faj gyógyhatású (Sempervivum tectorum – fülfű). A kövirózsa leveléből kinyert zöldes színű folyadék kiváló gyulladásgátló hatású. Huzat, fülfájás, fogfájás és nyaki nyirokmirigy duzzanatok kezelésére is alkalmas, a levével átitatott vattával dugaszoljuk be a fület éjszakára.

Fajok

Sempervivum nemzetség:

 • Sempervivum allionii
 • Sempervivum altum
 • Sempervivum andreanum
 • pókhálós kövirózsa (Sempervivum arachnoideum),
 • Sempervivum arenarium
 • Sempervivum arvernense
 • Sempervivum assimile
 • Sempervivum atlanticum
 • Sempervivum aureum
 • Sempervivum balsii
 • Sempervivum barbatum
 • Sempervivum berthelotianum
 • Sempervivum blandum
 • Sempervivum borisovae
 • mészlakó kövirózsa (Sempervivum calcareum),
 • Sempervivum cantabricum
 • Sempervivum caucasicum
 • Sempervivum ciliatum
 • pillás kövirózsa (Sempervivum cilliosum, illetve Sempervivum ciliosum),
 • Sempervivum cuneatum
 • Degen-kövirózsa (Sempervivum degenianum),
 • Sempervivum decorum
 • dolomitlakó kövirózsa (Sempervivum dolomiticum)
 • Sempervivum erythraeum
 • Sempervivum giuseppii
 • Sempervivum glaucum
 • Sempervivum glutinosum
 • Sempervivum grandiflorum
 • Sempervivum heuffelii (régi nevén: Diopogon heuffelii),
 • sárga kövirózsa (Sempervivum hirtum, régi nevén: Diopogon hirtus),
 • Sempervivum holochrysum
 • Sempervivum ingwersenii
 • Sempervivum kindingeri
 • Sempervivum kosaninii
 • Sempervivum leucanthum
 • Sempervivum macedonicum
 • Sempervivum manriqueorum
 • rózsás kövirózsa (Sempervivum marmoreum vagy Sempervivum schlehanii),
 • Sempervivum minus
 • havasi kövirózsa (Sempervivum montanum)
 • Sempervivum navadense
 • Sempervivum octopodes
 • Sempervivum ossetiense
 • Sempervivum palmense
 • Sempervivum pittonii
 • Sempervivum poculiforme
 • Sempervivum pumilum
 • Sempervivum reginae-amaliae
 • Sempervivum ruthenicum
 • Sempervivum sanguineum
 • Sempervivum schnittspahnii
 • Sempervivum tabuliforme
 • fülfű (vagy házi kövirózsa, fali kövirózsa Sempervivum tectorum),
 • Sempervivum thompsonianum
 • Sempervivum transcaucasicum
 • Sempervivum triste
 • Sempervivum urbicum
 • Sempervivum velutinum
 • Sempervivum verlotii
 • Sempervivum wulfenii

Jovibarba nemzetség (igen hiányosan):

 • Jovibarba globifera,
 • Jovibarba sobolifera Sims.

Forrás

 • Szűcs Lajos: Kedvelt kaktuszok, pozsgások. Gondolat. Budapest, 1984. p. 264.
 • sempervivum.extra.hu -a kövirózsák oldala
 • Kövirózsa Sempervivum sp.
 • Fali kövirózsa (Sempervivum tectorum L.)

Külső hivatkozások

 • Pozsgás.lap.hu - linkgyűjtemény

Kövirózsa (<span>Sempervivum sp.</span>)