Legyezővirág (Scaevola)
 
Család: Legyezővirágfélék
Hazája: Ausztrália

A kék színű legyezővirág viszonylag még ismeretlen hazánkban. Robusztus növekedésű, ámpolnanövényként és virágládákban is nevelhető. A rövid ideig tartó szárazság nem tesz kárt a különleges növényben. Öntisztuló és az időjárásnak ellenálló növény. Az egynyári legyezővirág dúsan elágazó formában nő, 1 m hosszú, félig lecsüngő hajtásokkal. Leveleiről jól látható, hogy a legyezővirág félig pozsgás, tehát a földlabda rövid ideig tartó kiszáradása csupán eddzi a növényt, de nem árt neki.

A legyezővirágot tarthatjuk napos, vagy félárnyékos helyen. A hagyományos virágfölddel is megelégszik.

A növény vízigénye kicsi, elég, ha enyhén nedves környezetben tartjuk. A pangó víztől mindenképpen óvjuk. Mivel a növény só- és mészérzékeny, csak lágy vizet használjunk az öntözéshez. A legyezővirág csak akkor virágzik bőségesen, ha minden héten féladag tápoldattal trágyázzuk.

A szaporítás dugványokkal végezhető, de bonyolultsága miatt bízzuk szakemberre.

Napos helyen a virágok erősen ibolyakékek, míg félárnyékos helyen halványkékek.

Legyezővirág (<span>Scaevola sp.</span>)