A 'Rajka' egy varasodás- és lisztharmat-rezisztens, Csehországból származó, keresett és hazánkban is jól bevált étkezési (desszert-) almafajta. Szülőfajtái a 'Sampion' és a 'Katja', de ősei között olyan híres fajták is megtalálhatók, mint a 'Golden Delicious' és a 'Lord Lambourne'. 1983-ban került forgalomba. Minimális vegyszer-felhasználással termeszthető.

 

Gyümölcse középnagy méretű, könnyen kezelhető, szabályos alakú. Megjelenése igen tetszetős; alapszíne aranysárga színű, felületének több mint fele mosott tűzpiros fedőszínnel borított. A gyümölcsök egyöntetűek.

Húsa krémsárga színű, középkemény, kellemes, lédús; roppanó. Íze fűszeres, édes, de megfelelő arányban savanykás is, az Elstar-ra emlékeztető. Ízében egy kis "rejtett" eper-ízt is felfedezhetünk, amelyet egyik ősétől, a 'Worcester Pearmain'-től örökölt.

Szeptember második felében - végén, ill. október legelején szüretelhető és január-februárig tárolható.

 

Fája középerős növekedésű. Már korán termőre fordul, megfelelő rendszerességgel és általában bőven terem. A rendszeres, erősebb (inkább nyári) metszést igényli. Önmeddő, ezért porzófajtát igényel!

 

Varasodással szemben nagymértékben, lisztharmattal szemben igen ellenálló. Nyirkos, párás környezetben is biztonságosan termeszthető. Gyümölcshullásra nem hajlamos. Mind házikertekben, mind ültetvényekben történő telepítésre különösen ajánlható.

 

(források angol nyelven:

http://www.adamsappletrees.co.uk/ShowDetails.asp?id=333,

http://www.orangepippin.com/apples/rajka,

http://www.frankpmatthews.com/rajka.htm)

 

(fénykép: http://www.keepers-nursery.co.uk)

'Rajka' alma (<span>Malus domestica</span> ''Rajka'')

Hasonló növények

'Idared' alma (Malus domestica ''Idared'') 'Idared' alma (Malus domestica ''Idared'')
Az 'Idared' a 'Jonathan'-fajtacsoportba tartozik, a...

'Téli banánalma' (Malus domestica ''Winter Banana'') 'Téli banánalma' (Malus domestica ''Winter Banana'')
A 'Téli banánalma' az USA-ból (Indiana)...

Nemes alma, Házi alma (Malus domestica) Nemes alma, Házi alma (Malus domestica)
Számtalan régi mondás igazolja, hogy a...

Összes 118 hasonló növény megtekintése »