Az 'Ananász renet' vagy 'Citromalma' egy feltehetően Hollandiából (az 1820-as évekből) származó régi, téli almafajta. Magyarországon az 1880-as években került forgalomba.

Gyümölcse különösen kellemes ízű és nagyon szép megjelenésű (bár kisebb méretű). Fája a termőhelyet tekintve igényes, ezért párásabb fekvésbe, kötöttebb, jó minőségű talajba ültessük. Friss fogyasztásra, valamint ipari (és háztartási) célra is alkalmas, házikerti termesztésre ajánlott fajta.

 

--------

Gyümölcse általában középnagy, néha váltakozó méretű. Alakja szabályos, elnyújtott, (kúpos) gömb alakú. Szára rövid, vékony. Héja vékony, kissé száraz tapintású. Színe éretten aranysárga - a napos oldalán kissé sötétebb sárga, pír nem keletkezik rajta. Héját jellegzetes, sűrű, feltűnően nagy, zöldesen szegélyezett barnás pontocskák (paraszemölcsök) borítják.

Húsa sárgásfehér színű, tömött, bőlevű, éretten omlóssá válik. Íze igen kellemes, kissé savanykás, fűszeres; kellemes illatú. Magháza nyílt.

Gyümölcsei a szelet kitűnően állják a fán, jól szállíthatók és hosszabb ideig, jól eltarthatók (3 C° felett). Nyomódásra közepesen érzékenyek. A tárolás során édesebbek és mélyebb sárgák lesznek.

Szeptember végén (- október elején) érik, novembertől márciusig fogyasztható.

 

--------

Fája gyengébb növekedésű, de igen edzett. Korán termőre fordul és bőven terem. Merev ágai sűrű, magasba törő, gúla alakú koronát képeznek, sok termőrésszel.

Vesszői vastagok, jellegzetesen igen rövid rügyközűek, olajzöldek, napos oldalukon piros-barnák, feltűnően pontozottak. Rügyei és virágrügyei nagyok, molyhosak. Levelei igen nagyok, vastag szövetűek, kemények.

 

A metszést nagyon jól tűri és meghálálja. A gyümölcsritkítás is kedvezően hat a termésre. Alakfának különösen alkalmas, ekkor igen nagy gyümölcsöket nevel.

Mindenféle alma-alanyon jól díszlik; vadalanyon közepes törzsű fának, törpealanyon törpe-, alak- és cserepes fának egyaránt alkalmas. Magas törzsön termett gyümölcse azonban lehet, hogy kevésbé lesz zamatos.

 

--------

A termőhelyet illetően nem válogatós, de mégis a nyirkosabb, kötöttebb, jó minőségű talajt, valamint a párásabb éghajlatot kedveli. Elegendő nyirkosság és tápanyag hiányában gyümölcse apró marad és jelentős arányban hullik. Homokos talajra nem való.

Ugyanakkor zordabb éghajlat alatt is kitűnően terem, nem érzékeny.

 

Elég korán és bőven virágzik, jó pollenadó fajta. Ezzel együtt önmeddő, így porzófajtát igényel. Jó porzófajtái többek között a 'Cox narancs renet', a 'Parker pepin' és a 'Téli arany parmen'.

Az endostigmás megbetegedést igen jól tűri. Az almamoly viszont károsíthatja.

 

Aránylag kisebb gyümölcse miatt tömegtermesztésre kevésbé való, ezért elsősorban házikertekbe ajánlható fajta.

 

--------

(források:

http://terebess.hu/tiszaorveny/vadon/vadalma.html

http://www.biokontroll.hu/cms/index.php?option=com_content&view=article&id=1263:a-nagy-lehetseg-toertenelmi-es-tajfajtak&catid=328:biogyuemoelcs-termesztes&Itemid=127&lang=en

 

angol nyelven:

http://www.orangepippin.com/apples/ananas-reinette)

 

'Ananász renet' alma, 'Citromalma' (<span>Malus domestica</span> ''Ananas Reinette'')

Hasonló növények