Fukszia (Fuchsia)

Család: Ligetszépefélék
Hazája: Közép- és Dél- Amerika

A századforduló körül már több mint 900 nemesített fuksziát ismertek, ma a fukszia-hibridek számát mintegy 9000- re becsülik. A változatos fuksziafajtákat változatos módon használhatjuk fel. Egyes fajták balkonládába, mások ámpolnanövényként, vagy tálakba, illetve dézsába ültetve előnyösek. A fuksziafajták kevésbé érzékenyek az esőre, mint pl. a muskátli, vagy a petúnia. Alakításuk is egyszerű, könnyen formálhatjuk a növényt bokor vagy piramis alakra, illetve nevelhetjük félmagas, vagy magas törzsön.

Májustól október végéig tarthatjuk a fuksziát a szabadban, világos, vagy félárnyékos helyen. Fontos tudni, hogy a fuksziáknak szükségük van légmozgásra! Széles körben elterjedt az a tévedés, hogy egyik fukszia-fajta sem viseli el a napsütést. Valójában azonban sok olyan változat létezik, amely napfényes helyen is pompásan virágzik, pl. a Triphylla- hibridek, vagy a fürtös virágú fukszia.

Teleltetés előtt feltétlenül vissza kell vágni a még virágzó fuksziát 1/3- ára - a levágott virágzó ágakat vázába helyezve még sokáig gyönyörködhetünk bennük. A teleltetőhely világos és szellős legyen, a hőmérsékletet 2- 8 Celsius fok között tartsuk. Február-március körül, amikor a növény elkezd kihajtani, akkor még egyszer vágjuk vissza a hajtásokat 1/3-ukra, és helyezzük a növényt egy világosabb állásba. Melegebb mikroklímájú területeinken megfelelő védelem mellett akár a szabadban is átteleltethetők a fuksziák. Ebben az esetben ősszel, a visszavágást követően ássuk be a fuksziát cserepestül a talajba, és töltsük fel tőzeg- homok keverékével. Erre terítsünk lombot, és az egészet fedjük le fenyőgallyakkal.

A növekedés időszakában - májustól augusztusig - bőven lássuk el vízzel, és hetente trágyázzuk is meg a fuksziát. A talajának soha nem szabad teljesen kiszáradnia. Forró, szeles nyári napokon napjában többször is öntözzük meg a növényt. Soha ne trágyázzunk száraz állapotban!

Tavasztól őszig szaporítható dugványozással. A dugványnak való hajtásokat vágjuk vissza három levélpárra, a leveleket csípjük le, és helyezzük a dugványt tőzeg- homok keverékbe. Beöntözzük, majd ezután befedjük műanyag fóliával. Így védekezünk a párolgás okozta kiszáradás ellen. Az így védett dugványok könnyen, problémamentesen gyökeresednek.

Fukszia, csüngőke (<span>Fuchsia sp.</span>)