A fekete berkenye 1,5-2,5 méter magas bokor, vagy fácska. Általában gyümölcsként közismert, de díszfaként is árusítják. A termés fekete, hamvas bogyóstermés, átmérője 7-15 mm, átlagos tömege 1 - 1,6 g. Termése július közepére érik be. Gyümölcse fanyar, de ehető; húsa alig színeződik, feldolgozva kellemes ízű.

Lombja ősszel csodálatos kárminpiros színt ölt, igen mutatós. A fekete berkenye sekélyen gyökeresedő, vízigényes növény. Fényigénye magas, ezért napos helyen érzi jól magát. A téli és tavaszi fagyok nem károsítják. A legkülönfélébb talajféleségben is szépen díszlik, nem igényes a talaj összetételére sem. Optimális számára a gyengén savanyú talaj. Általánosságban elmondható, hogy ahol a málna talajigénye kielégített, ott a fekete berkenye is jól termeszthető.

Fekete törpeberkenye (<span>Aronia melanocarpa</span>)