Lombhullató cserje, magassága általában 1,5-2 méter, ritkán kis fává is terebélyesedhet és elérheti akár a 4 métert is.

Levelei nagyrészt a rövidhajtásokon halmozottan állnak, visszás tojásdadok, tompa csúcsúak és hosszan nyélrefutó vállúak, szélük szálkás fűrészes.; 2-5 levél található egy 3–8 mm átmérőjű elnyúló szárrészen.

Hajtásai bordásak, a nóduszok duzzadtak, rajtuk háromágú vagy szárnyasan elágazó, lapos tövisek ülnek. Rügyei a hosszúhajtásokon tojásdadok, a rövidhajtások csúcsán kúposak, a barna rügypikkelyek végei szétállók.

Virágai sárgák, csüngő fürtökben nyílnak, 4–6 mm hosszúak, de a tavasz végére elérhetik a 3–6 cm-es hosszúságot is. A harang alakú lepel 6 külső és 6 belső lepelből áll. 6 porzója van, és zöld színű bibéje a termőn ül.

A termése egy ovális élénkpiros bogyó, 2 maggal, 7–10 mm hosszú és 3–5 mm széles, a nyár végén és az ősz elején érik; ehetőek de nagyon savanyúak, valamint C-Vitaminban gazdagok.

Közönséges borbolya (<span>Berberis vulgaris</span>)

Hasonló növények

Japán borbolya (Berberis thunbergii 'Red Chief') Japán borbolya (Berberis thunbergii 'Red Chief')
Lombozata igen szép színhatású: nyáron fénylő...

Vérborbolya (Berberis x ottawensis 'Superba') Vérborbolya (Berberis x ottawensis 'Superba')
1943-tól ismert fajta. 2-3 m magas,...

Vöröslevelű közönséges borbolya (Berberis vulgaris 'Atropurpurea') Vöröslevelű közönséges borbolya (Berberis vulgaris 'Atropurpurea')
Optimális feltételek mellett 2 – 3...