Kerti szegfű (Dianthus caryophyllus)
Család: Szegfűfélék
Hazája: Alpok
Újra itt van a nagyanyáink idejéből ismert illatos kerti szegfű. A szabadba kiültetett szegfű előnye, hogy nincs kártevője. A kerti szegfűk alakköre rendkívül gazdag; nem csak egy faj adja a genetikai alapokat.
A kerti szegfű előnyben részesíti a védett, lehetőleg napsütötte helyeket. Sziklakerti összeállításba is jól beilleszthető növény, de kecsesen csüngő formája miatt ámpolnanövénynek is kitűnően megfelel. A virágot hozó hajtások kb. 30 cm hosszúra nőnek. Ültetési közegként használjunk a szegfűhöz vályogos-homokos kerti földet, vagy balkonnövények számára kifejlesztett földkeveréket.
A kerti szegfű rendszeres öntözést igényel, de figyeljünk oda, és mértékletesen öntözzünk, mert a túláradó nedvességet nem viseli el. Erre már ültetéskor is gondolnunk kell, és az ültetőedény alján jó vízvezető réteget kialakítani. A szegfű számára legmegfelelőbbek a pH 6,5-7, semlegeshez közeli kémhatású talajok. Mivel sok helyütt az öntözővíz kémhatása inkább lúgos irányba tolódott; ajánlatos ilyen esetben egy maréknyi meszet keverni egy balkonládányi föld alsó rétegébe, hogy a talaj kémhatását semlegessé tegye.
Magvetéssel szaporíthatjuk; a magokat február- március hónapban vessük el, 15- 18 Celsius fok hőmérsékletű talajba.
A kerti szegfű - eltérően más balkonnövényektől - nem egynyári növény. Következő évben is gyönyörködhetünk benne, ehhez azonban megfelelő módon kell gondoskodnunk az átteleltetéséről. A téli hideget akkor vészeli túl a szegfű, ha nagy mennyiségű talajjal van körülvéve a gyökérzete. Ezért az eredményes teleltetés érdekében vegyük ki balkonládájából, és ültessük ki a kertbe. Az áttelelt növény a következő évben többet virágzik, és még erőteljesebben növekszik.
Hasonló növények
Kerti szegfű (Dianthus sp.)
Kerti szegfű, Chabaude-szegfű, egynyári szegfű (Dianthus)Kerti...
|
|
Törökszegfű (Dianthus barbatus)
Törökszegfű vagy szakállas szegfű (Dianthus barbatus)Kétéves,...
|
|
Mezei szegfű (Dianthus deltoides 'Arctic Fire')
Védett növény!
Szőnyeget alkotó évelő. Sziklakertbe, évelőágyba...
|
|