A keleti platán 25-30 m magasra is megnövő, ritkább, Görögországban és Kisázsiában honos változata. Az alapfajnál kisebb termetű, ágai már alacsonyan elágaznak, ezért idővel általában többtörzsű fává alakul. Később az ágai lehajlanak, koronája szabályos gömb alakot vesz fel. Zöldes-szürkés kérge kisebb lemezekben válik le, jellegzetes mintázatot adva a törzsnek. Levelei kevésbé mélyen szeldeltek, mint az alapfaj esetében, általában három- vagy ötkaréjosak. A középső levélkaréj hosszabb, mint az oldalsók, a széle fűrészes. Termései gömb alakúak, serteszőrösek, zöldből barna színűvé válnak és csak a tél végén hullanak le.

A csemeték fagyérzékenyek. Utcafásításra és parki fának ültetve is dekoratív, elegáns megjelenésű növény. Sokféle talajtípuson alkalmazható, de az erősen meszes talajokat nem kedveli. Hidegtűrésének határa -17 és - 20 C közé esik.

(fénykép: http://www.hortusformosus.nl/Plant1.htm)

Szeldeltlevelű keleti platán (<span>Platanus orientalis</span> 'var. cuneata')

Hasonló növények

Juharlevelű platán (Platanus x acerifolia ''Tremonia'') Juharlevelű platán (Platanus x acerifolia ''Tremonia'')
A juharlevelű platán németországi nemesítésű változata,...

Juharlevelű platán (Platanus x acerifolia ''Mr. X'') Juharlevelű platán (Platanus x acerifolia ''Mr. X'')
A juharlevelű platán 20-30 m magasra...

Juharlevelű platán (Platanus x acerifolia ''Malburg'') Juharlevelű platán (Platanus x acerifolia ''Malburg'')
A juharlevelű platán 20-30 m magasra...

Összes 26 hasonló növény megtekintése »