A 'Skyspur Red Delicious' almafajta (ejtsd: szkájspur; más néven Starking 26-30) a 'Starking Delicious' egy gyenge növekedésű változata, amelyet az USA-ban fedeztek fel 1957-ben.

Két héttel korábban szüretelhető, mint a 'Starking'.

Gyümölcse közepes vagy nagy méretű, kiegyenlített, átlagos tömege 180 g. Színe tetszetős, vörös.

Húsa sárgászöld, jó konzisztenciájú, igen illatos. Gyümölcse szeptember első, illetve második felében szüretelhető.

Tárolhatósága a 'Starking'-éval azonos, azaz közepesen jól tárolható (a tárolás során kásásodásra hajlamos), de gyümölcse megfelelő körülmények között akár márciusig is élvezhető marad. Korai szedése esetén a tárolás alatt héjbarnulás alakulhat ki. Húsa (túl)éretten kásásodásra hajlamossá válik (a tárolás vége felé lisztesedik). Hűtőszekrényben is megmarad hosszabb ideig.

Fája féltörpe növekedésű, koronája kissé szétterülő.

Korán termőre fordul és jó termőképességű. Az ágrészek végig berakódnak termőrészekkel.

Középidőben virágzik. Porzófajtái a 'Golden Delicious', az 'Idared' és a 'Jonathan'.

A betegségekhez a 'Starking'-hoz hasonlóan viszonyul, így a levél- és gyümölcsvarasodásra érzékeny, a lisztharmattal szemben viszont ellenálló. Magházpenészedésre és rothadásra hajlamos lehet.

A 'Skyspur Red Delicious' fajtával intenzív körülmények között (sűrűn telepítve) nagy terméshozam érhető el.

Házikerti telepítése is ajánlott.

(forrás:

88 színes oldal a gyümölcsfajtákról – Almagyümölcsűek és bogyósok (dr. Tomcsányi Pál - dr. Bödecs Lászlóné, Majoros László; Mezőgazdasági Kiadó, Bp. 1982.)

(fénykép: www.eastmansantiqueapples.com)

'Skyspur Red Delicious' alma (<span>Malus domestica</span> ''Skyspur Red Delicious'')