A 'Goldenír' vagy eredeti nevén 'Lysgolden' fajtát a 'Golden Delicious' fajtából nemesítették ki Franciaországban. Optimális szedési ideje a 'Golden Delicious' után 5-10 nappal van, azaz október elejére esik. Gyakorlatilag egészen áprilisig veszteség nélkül tárolható.

Gyümölcse 70-80 mm-es, az alapfajtáénál nagyobb, megnyúltabb, átlagos tömege 150-170 g. Színe éretten sárga, napos oldalát gyakran halványpiros fedőszín borítja. Héja sima tapintású. Különös jelentősége, hogy héjperzselődésre nem érzékeny. Fája az alapfajtánál erősebb növekedésű. Napos helyre ültessük.

Fája ideálisan alakítható, a legtöbb koronaforma könnyen kinevelhető belőle. Kevésbé fagyérzékeny, virágai a késő tavaszi fagyoktól ritkán károsodnak. Gazdasági értéke szép alakú és megjelenésű, perzselésmentes gyümölcseiben, későbbi szedési idejében és jó tárolhatóságában rejlik. Porzófajtái a Jonathan és az Idared.

(fénykép: http://www.bakoalma.hu)

'Lysgolden' vagy 'Goldenír' alma (<span>Malus domestica</span> ''Lysgolden', 'Goldenír'')

Hasonló növények

'Fuji' alma (Malus domestica ''Fuji'') 'Fuji' alma (Malus domestica ''Fuji'')
A 'Fuji' alma az Észak-amerikai 'Ralls...

'Golden Haidegg' alma (Malus domestica ''Golden Haidegg'') 'Golden Haidegg' alma (Malus domestica ''Golden Haidegg'')
A 'Golden Delicious' alapfajtából Ausztriában nemesített...

Nemes alma, Házi alma (Malus domestica) Nemes alma, Házi alma (Malus domestica)
Számtalan régi mondás igazolja, hogy a...

Összes 118 hasonló növény megtekintése »