A 'Retina' egy varasodás-rezisztens, korai étkezési (desszert-) alma, jellegzetesen nagy bíbor fedőszínű gyümölcsökkel. Szülőfajtái az 'Apollo' és egy Vf rezisztenciájú hibrid (BX 44,2). A gyümölcs minőségét kb. egy hónapig tartja meg. Kiegyenlítettebb, enyhébb klímájú területekre való fajta.

Gyümölcse nagy méretű, megnyúlt alakú. Alapszíne zöldessárga, 40-80%-os arányt elérő fedőszíne sötétvörös. Húsa sárgás, finom szövetű, közepesen kemény, lédús; kellemesen édes-savanykás, aromás ízű. A gyümölcsök nagyon egyöntetűek. Augusztus közepén, a 'Prima' fajta előtt érik. Érzékeny a szedés időpontjára; a szedés két- vagy több menetben is szükséges lehet. Optimális időben szedve egy hónapig tartható el.

 

Fája erős növekedésű, elágazódási hajlama közepes-erős. Koronája felfelé törő, fája magas. Korán termőre fordul és közepesen, de rendszeresen terem. Erős növekedése miatt gyengébb növekedésű alanyokra (pl. M9) oltva érdemes termeszteni.

Virágzási ideje szerint a korai - középkorai csoportba tartozik, ezért fagyérzékeny. Emiatt a kiegyenlítettebb, enyhébb klímájú területeken termeszthető eredményesen. Jó pollenadói a Reglindis, Rewena, Golden Delicious, Idared, Piros, James Grieve fajták.

 

A varasodással szemben rezisztens, a lisztharmatra és a tűzelhalásra kismértékben érzékeny.

Nagyüzemi és házikerti (bio-) termesztésre egyaránt alkalmas.

 

(forrás angol nyelven: http://www.artevos.de/en/list-of-varieties/sorte/retina.html)

(fénykép: www.artevos.de)

'Retina' alma (<span>Malus domestica</span> ''Retina'')

Hasonló növények

'Ceglédi piros' alma (Malus domestica ''Ceglédi piros'') 'Ceglédi piros' alma (Malus domestica ''Ceglédi piros'')
Cegléd környékén elterjedt nyári tájfajta, Nyújtó...

'Elstar' alma (Malus domestica ''Elstar'') 'Elstar' alma (Malus domestica ''Elstar'')
A 'Golden Delicious' és az 'Ingrid...

'Gala' alma és változatai (Malus domestica ''Gala'') 'Gala' alma és változatai (Malus domestica ''Gala'')
A nagysikerű 'Gala' almafajtát James Hutton...

Összes 118 hasonló növény megtekintése »