A 'Tordai piros kálvil' egy Erdélyből származó történelmi almafajta; fontos jellemzője, hogy különösen ellenálló a tűzelhalással szemben, ezen felül a varasodás és lisztharmat kórokozója sem tesz benne különösebb kárt. E tulajdonságai miatt újra termesztésre ajánlható fajtává vált, ökológiai gazdaságokban, kisüzemekben és házikertekben egyaránt.

 

Gyümölcsének alapszíne világossárga, amelyet a gyümölcs jelentős részére kiterjedő mosott piros fedőszín borít. Gyümölcskocsánya hosszú. A gyümölcsben a magrekesz teljesen nyitott; ugyanakkor a fajta a parthenokarpiára (magnélküli terméshozatalra) is hajlamos.

Augusztus elején-közepén szüretelhető. Elsősorban konyhai étkezési célokra (püré készítésére) alkalmas, de frissen is fogyaszt­ható.

 

Levele igen kicsi; levéllemeze nagyon rövid és nagyon keskeny, levélnyele közepesen hosszú.

Virágzási ideje szerint a kései csoportba tartozik. Virágzása általában egy hét hosszan tart.

 

A Corvinus Egyetem Gyümölcstermesztési Tanszékén korábban zajló vizsgálatok során a 'Tordai piros kálvil'-t a 'Szabadkai szercsika', a 'Pónyik' és a 'Sikulai' történelmi fajtákkal együtt emelték ki mint megfelelő gyümölcsminőséggel rendelkező és több betegséggel szemben fokozott ellenállóképességet mutató almát.

 

 

(források:

http://phd.lib.uni-corvinus.hu/716/1/Kiraly_Ildiko.pdf

http://www.biokontroll.hu/cms/index.php?option=com_content&view=article&id=1388:regi-magyar-almafajtak-elonyben&catid=303:gyumolcstermesztes&Itemid=43&lang=hu)

 

'Tordai piros kálvil' alma (<span>Malus domestica</span> ''Tordai piros kálvil'')

Hasonló növények

'Ceglédi piros' alma (Malus domestica ''Ceglédi piros'') 'Ceglédi piros' alma (Malus domestica ''Ceglédi piros'')
Cegléd környékén elterjedt nyári tájfajta, Nyújtó...

'Elstar' alma (Malus domestica ''Elstar'') 'Elstar' alma (Malus domestica ''Elstar'')
A 'Golden Delicious' és az 'Ingrid...

'Gala' alma és változatai (Malus domestica ''Gala'') 'Gala' alma és változatai (Malus domestica ''Gala'')
A nagysikerű 'Gala' almafajtát James Hutton...

Összes 118 hasonló növény megtekintése »