A Bosc kobak körte (más néven Alexander, Rozsdás körte, Kormos körte, Sándor cár) a XVIII. szd. elején keletkezett belga körtefajta. Az egész világon ismert, Magyarországon is a legnagyobb arányban termesztik.

 

Szeptember végén szedhető, szakszerűen tárolva október és január között fogyasztható. A termés középnagy-nagy, megnyúlt körte alakú, a kocsány felé elkeskenyedő. Alapszíne zöldessárga, de szinte teljesen barnás parával fedett, száraz tapintatú. Húsa fehér, olvadó, vajszerű, bő levű, gyengén kövecses, kellemesen fűszerízű. Jól szállítható és kiválóan tárolható.

Fája középerős növekedésű, koronája kevés elágazást fejleszt, ezért ritkás. A metszést nagyon igényli. Középkorán fordul termőre, rendszeresen és bőven terem. Jó virágport ad. Porzófajtái a Clapp kedveltje, Serres Olivér, Vilmos körte és a Kieffer körte.

 

Igénytelen, alkalmazkodóképes körtefajta, inkább a hűvös termőhelyeket kedveli. Téli fagyokra nem érzékeny. Talajban nem válogat, gyümölcsei a szelet jól állják. Gombás betegségekre fogékonyabb.

Vadalanyra való, birsen csak közbeoltással nevelhető. 

 

(további információk: http://terebess.hu/tiszaorveny/vadon/vadkorte.htm)

(fénykép: dailyapple.blogspot.com)

 

Bosc kobak körte, Alexander (<span>Pyrus communis</span> ''Bosc kobak', 'Alexander'')

Hasonló növények

Conference körte (Pyrus communis ''Conference'') Conference körte (Pyrus communis ''Conference'')
Angliából származik (1894), az egész világon...

Diel vajkörte (Pyrus communis ''Beurre Diel'') Diel vajkörte (Pyrus communis ''Beurre Diel'')
M. Meuris – Van Mons főkertésze...

Fétel apát (Pyrus communis ''Calebasse Abbé Fetel'') Fétel apát (Pyrus communis ''Calebasse Abbé Fetel'')
A 'Fétel apát' vagy 'Fétel apát...

Összes 44 hasonló növény megtekintése »